Tıbbi Birimlerimiz

Obezite Ve Metabolik Cerrahi

Obezite cerrahisi, bir diğer adıyla da bariatrik cerrahi kilolarından ameliyatsız yöntemlerle kurtulamayan hastalara uygulanan ve obeziteyi tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan yöntemler bütünüdür. Obeziteye giden süreçte ameliyatsız yöntemler ile bu sorundan kurtulmak mümkündür ancak belirli bir çizgi aşıldıktan sonra ameliyatsız yöntemler kesinlikle işe yaramamaktadır. Fazla kilolar kişinin hayat konforunu ciddi derecede bozar ve hayatını tehdit eder. Bu durumda hastaya obezite cerrahisi uygulanır. Tek bir nedene bağlı gelişmeyen obezitenin ortaya çıkmasında birçok etken önemli rol oynayabiliyor. Hastalar; varsa altta yatan hastalıklarından beslenme alışkanlıklarına, yemek yemeğe teşvik eden psikolojik durum bozukluğunun varlığından hormonal dengesinin bozuk olup olmadığına göre değerlendiriliyor.
Metabolik cerrahi, hem diyabetin hem de obezitenin aynı anda kontrol altına alınabilmesini sağlayan ameliyatları içermektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olan metabolizma, binlerce faktöre bağlı olarak bozulabilir. Kolesterol, uyku bozuklukları, tansiyon dengesizliği, fazla kilolar ve diyabet başlıca metabolizma sorunlarıdır. Metabolizma üzerinde ortaya çıkan bu sorunların süreklilik göstermesi durumunda kontrol altında tutulmaları gerekir. Diyabetin ve diyabete bağlı diğer metabolizma sorunlarının tamamen ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan cerrahi tekniklere metabolik cerrahi adı verilmektedir.
Metabolik cerrahi özellikle şeker hastalığını çözmeye yöneliktir; kişinin illa aşırı kilolu olması gerekmez; Obezite cerrahisi ise daha çok kilo problemi ve ona eşlik eden / onunla bağlantılı şeker, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol, uyku apnesi gibi hastalıklarında çözümüne yöneliktir. Anlaşılacağı üzere obezite ameliyatları da metabolik cerrahinin içindedir.