Tıbbi Birimlerimiz

Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi

Sinir sistemi; beyincik, beyin, omurilik, çevre sinirler ve kafa sinirlerinden oluşur. Sinir sistemi sayesinde tüm vücuda dağılan uyarılar ile hareket, öğrenme, konuşma, uyku gibi birçok aktivite gerçekleştirilir. Sinir sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelebilecek en ufak hasar bile, önemli ve kalıcı olabilecek sorunlara yol açabilir, bunun sonucunda da günlük yaşantımız olumsuz etkilenebilir.
Doğru şekilde tedavi edilmeyen durumlarda ise daha ileri boyutlardaki ciddi sağlık problemleri gelişebilir. Bu nedenle beyin ve diğer sinir yapılarını ilgilendiren tüm şikayetlerde uzman bir doktora danışılması gerekir.

Beyin ve sinir cerrahisi olarak da bilinen nöroşirürji; beyin, sinir ve omurgayı ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen ana bilim dalıdır. Başta beyin ve omurilik dokusunda bulunan veya bu dokulara bası yapan tümörlerin tedavileri olmak üzere bel ve boyun fıtıkları, kafa, omurilik travmaları, beyin damarı tıkanıklıkları, anevrizma, beyin kanaması gibi hastalıklar, nöroşirürji uzmanları tarafından takip ve tedavi edilir. İlaç tedavisinden fayda görmeyen epilepsi ve Parkinson gibi hareket bozukluklarına bağlı hastalıklarda yapılan başarılı cerrahi ve beyin pili ameliyatları, hastaların yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Bu alanda uzman olan genel tıbbi diploma üzerine yıllarca ek eğitim, araştırma ve tecrübe kriterlerinin sağlanması sonucunda elde edilen nöroşirürjist veya beyin ve sinir cerrahı unvanına sahip doktorlar, sinir sisteminde meydana gelen her tür hasarın giderilmesi için çeşitli cerrahi teknikleri kullanarak tedavi uygularlar.