Tıbbi Birimlerimiz

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz; tüm yaş gruplarında görülen kulak, burun ve boğaz hastalıkları ile baş ve boyun hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavisiyle ilgilenmektedir. Kulak Burun Boğaz (KBB) olarak bilinen “Otorinolarengoloji” bölümü; baş, boyun, kulak, burun ve boğazda meydana gelen rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşan bir sağlık alanıdır. Baş ağrısı, kronik nezle, sinüzitler, boğaz ağrısı, kulak çınlaması, akıntı, iltihap ve horlama gibi temel hastalıklar dışında baş ve boyun bölgesinde kitle tespiti, tiroid ve paratiroid hastalıkları ve tümörleri, tükürük bezi hastalıkları ve tümörleri, baş boyun tümörleri (gırtlak, geniz, ağız içi, sinüs ve kafatabanı tümörleri gibi) burun estetiği ve yüze yönelik estetik girişimler, işitme kayıplarının ve kulak zarının tedavisi ve cerrahi müdahale gerektiren her türlü işlem, kulak burun boğaz biriminin alanına girmektedir. Bununla beraber bademcik ve geniz eti gibi genellikle çocuklarda görülen ve kulak burun boğaz biriminin alanına giren özel hastalıklar da tedavi kapsamında yer almaktadır. Burun, en göz önünde olan organlarımızdan bir tanesidir. Her ırk ve kişinin, belli bir burun şekli vardır. Çoğunlukla travmaya bağlı bazen de yapısal olarak burun şeklinde bozukluklar olabilir.
Burun şekil bozuklukları ve nefes alma ile ilgili sorunlar için yapılan burun estetik operasyonları günümüzde KBB hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.
KBB’nin tedavi alanlarından kulak hastalıkları, çeşitli şikayetlere bağlı olarak şekillenmektedir. Bu şikayetler genellikle orta kulak iltihapları, çınlama, geçici ya da kalıcı işitme kaybı, yüz felci, kulak sinirlerinde yaşanan rahatsızlıklar ve estetik bozukluklar olarak sıralanmaktadır. Ayrıca duyma bozukluğu tedavisi için ihtiyaç duyulan cihaz ya da protezlerin uygulaması da KBB birim tarafınca yapılmaktadır.